Kohtumisel kutseandjaga vaadeldi roheoskusi metsanduse kutsestandardites
24. oktoobril toimus Luua Metsanduskoolis oluline kohtumine, kus osalesid metsanduse kutseeksamite standardite töögruppide ja hindamiskomisjonide liikmed. Kohtumise põhifookus oli lisada metsanduse kutsestandarditesse rohepöördeks vajalikke oskusi ja teadmisi.
Viimastel kuudel oleme edukalt kaardistanud metsanduse roheoskused ja integreerinud need meie õppekavadesse. Järgmine samm on need oskused ka kutsestandarditesse lisada, et tagada ühtne lähenemine ja kooskõla rohepöörde vajadustega. Selle sammuga tagame, et kogu metsandussektor liigub ühte sammu looduskeskkonna säilitamise ja kestlikkuse toetamise eesmärkidega.
Mida see tööpakett hõlmab? Tööpakett 4 keskendub kutseoskuste standardite uuendamisele, mille eesmärk on täiendada standardeid ja oskusprofiile rohepöördeks vajalike kompetentsidega. Koostöös metsanduse õppekavu õpetavate õppeasutuste, valdkondlike tööandjate ja kutse andjatega analüüsitakse valdkonna kutsestandardeid ning esitatakse ettepanekud nende täiendamiseks.
Valdkonna vajaduste kaardistamisel oleme keskendunud järgmistele olulistele teemadele:
- Metsakaitse ja keskkonnasäästlikkus: Ettevõtte tegevuse mõju hindamine ökosüsteemile ning selle pikaajalise kestlikkuse tagamine.
- Digitehnoloogiate rakendamine: Metsanduse spetsiifiliste digitaalsete töövahendite kasutamine, mis muudab töö efektiivsemaks ja keskkonnasõbralikumaks.
- Interdistsiplinaarsed teadmised: Sotsiaal-majanduslike ja kultuuriliste aspektide arvestamine metsanduse ja ringbiomajanduse edendamisel.
- Kliimamuutustega seotud oskused: Mõistmine, kuidas metsanduse tegevused mõjutavad globaalset süsinikuringet ja kliimamuutusi.
Luua Metsanduskool kannab vastutust selle suure tööpaketi eest, milleks on kutsestandardite kaardistamine ja täiendusettepanekute koondamine. See töö aitab kujundada tulevikku, kus metsandus toetub teaduspõhistele, keskkonnasäästlikele ja rohepöördeks vajalikele lahendustele.
Räägiti ka kutseandja rollist ja kutsehariduse reformist
Kohtumisel käsitleti lisaks ka Eesti Metsatööstuse Liidu (EMPL) kutseandja uut tegevusperioodi ning peatuti kutsehariduse reformi teemadel, mille eesmärk on muuta kutseharidus veelgi paindlikumaks ja vastavaks tänapäeva tööjõuturu vajadustele.
Projekt "Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks metsanduse valdkonnas" toob kaasa vajaliku muutuse, kus metsanduse spetsialistid on varustatud teadmiste ja oskustega, et töötada looduse säilitamise nimel ja rakendada kestlikkuse põhimõtteid.
Üheskoos kujundame metsanduse tulevikku, mis toetub tugevatele teadmistele ja rohelistele lahendustele.
Projekt viiakse ellu Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest taaste- ja vastupidavusrahastu komponendi Taaste- ja vastupidavusrahastu reformi „Ettevõtete rohepööre“ investeeringu 1 „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks“ alusel. Projekti nr 20.2.01.21-0002 .